Kaip rašyti: UAB „Su kabutėmis“ ar UAB Be kabučių?

Atsakymas toks: kai kurie pavadinimai rašomi su kabutėmis, kai kurie — be.

Kaip rašyti pavadinimą: UAB „Užupio kavinė“ ar UAB Užupio kavinė?

Pavadinimai su gimininės reikšmės (įmonės bendrinį vardą reiškiančiais) žodžiais yra tiesioginės reikšmės, ne simboliniai, ir rašomi be kabučių, pvz., AB Šiaulių bankas (ne AB „Šiaulių bankas“), UAB Šiuolaikinio meno centras (ne UAB „Šiuolaikinio meno centras“).

Su vietų ir asmenų vardais dažniausiai sudaromi būtent tiesioginės reikšmės pavadinimai, pvz., savivaldybės įmonė Rumšiškių knygynas (ne savivaldybės įmonė „Rumšiškių knygynas“), Sauliaus Petniūno malūnas. Taigi ir UAB Užupio kavinė.

Tačiau – akcinė bendrovė „Lietuvos draudimas“, akcinė bendrovė „Plungės grūdai“, nes tokie pavadinimai simboliniai: žodžiai draudimas ar grūdai nereiškia įmonės ar įstaigos, taigi šiuo atveju vartojami perkeltine reikšme.

Pavyzdys su neteisingai parašytu pavadinimu

Žodis Ekaba nereiškia įmonės veiklos, o yra simbolinis, todėl reikėtų rašyti su kabutėmis: UAB „Ekaba“. Vis gi, jeigu pavadinimas registruotas be kabučių (nors ir neteisingai), įmonės dokumentuose reikėtų naudoti tą patį variantą, kuris yra užregistruotas.

Ar autobusų parkų, komunalinių ūkių ir pan. pavadinimus rašyti su kabutėmis?

Tokių pavadinimų rašyba kartais ne visai aiški, nes žodžiai keliareikšmiai. Vis dėlto pamažu nusistovi jų rašymas be kabučių, t. y. jie suvokiami kaip giminiai (nomenklatūriniai) žodžiai, reiškiantys įmonės rūšį, pvz.:

  • Panevėžio autobusų parkas,
  • Ukmergės komunalinis ūkis,
  • uždaroji akcinė bendrovė Plungės šilumos tinklai (ne uždaroji akcinė bendrovė „Plungės šilumos tinklai“),
  • Lietuvos paštas,
  • VĮ Valstybės turto fondas (ne VĮ „Valstybės turto fondas“),
  • UAB Jurbarko optika (ne UAB „Jurbarko optika“),
  • UAB Šilutės autoservisas (ne UAB „Šilutės autoservisas“).

Ar reikia rašyti kabutėse įmonės pavadinimą, jeigu jis sudarytas tik iš didžiųjų raidžių?

Jei didžiosios yra keliažodžio pavadinimo raidinė santrumpa – paprastai neoficialus pavadinimas, kabučių nereikia, plg.: Sveikatos apsaugos ministerija – SAM. O jei tai dirbtinis simbolinis pavadinimas, tai jis rašomas su kabutėmis, be tarpų ir skyrybos ženklų, pvz., UAB „NTSG“.

Įkvėpimo šaltinis: sąskaitos faktūros ir iškabos.
Teisingos informacijos šaltinis: Valstybinės lietuvių kalbos komisijos nutarimai

Užsisakyti svetainę